Zato je vročina izvrsten obrambni mehanizem telesa, ki nas ščiti pred patogeni. Ja, to je v resnici telesu lastna in naravna zaščita telesa.
Zakaj je vročina koristna?
1. Upočasni razmnoževanje virusov in bakterij
2. Poveča učinkovitost imunskega sistema (bele krvničke delujejo bolje pri višjih temperaturah)
3. Spodbuja tvorbo protiteles
4. Poveča pretok krvi in s tem prenos obrambnih celic do okužbe
S prehitrim zniževanjem temperature dejansko lahko podaljšaš trajanje bolezni!
Če se otrok v redu počuti, je najbolje pustiti, da telo samo uravnava vročino. Ponavadi jo za nekaj časa dvigne, pa čez čas zniža, to ciklično traja lahko tudi do nekaj dni.
Kadar presodiš, da je vseeno potrebno, da znižaš vročino, naj bodo naravni ukrepi vedno tvoja prva izbira. S tabo delim nekaj varnih načinov, ki so se že velikokrat izkazali za uspešne.
Naravni ukrepi za zniževanje vročine pri otrocih:
- Če je otrok še dojenček je najboljša in učinkovita pomoč za zniževanje vročine položaj koža na kožo. Otroka slečeš, da je samo v plenički in ga položiš na svojo golo kožo (na trebuh in prsa). Pokrijeta se lahko s tanko rjuho. Tvoja koža bo ohlajala njegovo telo. Ohlajanje bo nežno in postopno, zato je to najvarnejši način zniževanja vročine od rojstva dalje. Tako ostaneta čimdlje časa in večkrat na dan.
- Ovitki z jabolčnim kisom so učinkovit ukrep pri zniževanju vročine. Tetra plenico zmočiš z mlačno vodo in kaneš nanjo malce jabolčnega kisa. Zaviješ okoli nogic od kolen do gležnjev.
- Narezan surov krompir položiš na podplatke in obuješ nogavičke. To je že starodaven način zniževanja vročine, ki so ga poznale že naše babice.
- Eterično olje sivke znižuje povišano temperaturo. Razredčenega v osnovnem olju, ga lahko namažeš po podplatih.
- Pitje svežega soka rdeče pese – že dolgo je znano, da sok rdeče pese znižuje vročino. Je pa potrebna previdnost pri količini popitega soka.
- Čaj iz bezga in lipe – pitje čaja iz zelišč, ki spodbujajo potenje, je naraven način, da telo samo uravnava temperaturo. S potenjem se telo ohlaja in izloča toksine.
- Kokosova voda odlično osveži telo in ga oskrbi z vitamini, minerali in pomembnimi elektroliti. Vsebuje naravno prisotne sladkorje in soli. Lahko ji rečemo kar naravna infuzija, saj telo odlično hidrira in revitalizira.
- Ker otrok med vročino oziroma med potenjem izgublja veliko tekočine in tudi elektrolitov, je pomembno, da to ustrezno nadomestimo. Za hidracijo lahko otroku ponudiš tudi drugo tekočino. Naravne sokove, vodo z limono in medom, zelenjavne juhice (npr. korenčkova juha). Ni tako pomembno, če otrok je dovolj hrane, nujno potrebno pa je, da dovolj pije!
O tako imenovani fobiji pred vročino, ki ni prisotna le med starši, temveč tudi med zdravniki in negovalnim osebjem, piše tudi prof. dr. David Neubauer s pediatrične klinike TUKAJ.
Upoštevaj pa še naslednje…
Izogibaj se postopkom nenadnega zniževanja vročine (npr. mrzle kopeli), saj hiter padec temperature lahko privede do šoka in hitrega ponovnega dviga temperature, saj telo želi temperaturo ponovno dvigniti.
Tudi antipiretiki, zdravila za zniževanje vročine, lahko povzročijo nenaden padec temperature, kar povzroči šok za telo. Hkrati pa antipiretiki dokazano ne preprečijo vročinskega krča, kljub temu, da lahko znižajo vročino.
Otroka med vročino ne pokrivaj preveč, če se odkriva. Razen, ko ga zebe ali ga trese mrzlica, takrat želi biti pokrit in takrat ga toplo pokrij. Najbolje, da prisluhneš otroku in se ravnaš po njem, koliko in kdaj ga pokriti.
Otrok med vročino več počiva, lahko je utrujen in več spi. Vse to je normalno in še ni razlog za skrb. Telo namreč hrani energijo, ker jo porablja za borbo z mikrobi. Takrat rabi mir in počitek.
Temperatura sama po sebi ni najpomembnejši podatek, bolj pomembno je splošno počutje otroka in drugi spremljajoči simptomi. Zato je pomembno, da otroka med boleznijo dobro opazuješ, lahko si tudi zapisuješ njegovo počutje, da lahko lažje oceniš izboljšanje oz. morebitno poslabšanje.
V večini primerov vročina NI nevarna, če otrok dovolj pije, je normalno odziven in če vročina dlje časa ne presega 40 °C oziroma traja več kot 3 dni brez izboljšanja. Če je otrok živahen, pije, se igra, čeprav ima vročino, običajno ni razloga za skrb.
To velja za sicer zdrave otroke. V primeru določenih osnovnih bolezni, je potrebno vročino zbijati prej, na primer pri srčnih bolnikih, epileptikih…
Vročina, ki jo telo samo vzpostavi v času bolezni, prinaša mnoge koristi. In ni dokazov, da bi visoka temperatura, ki jo telo samo vzpostavi (tudi med 40°C in 42°C ), poškodovala telesna tkiva ali organe. Vir podatkov najdeš TUKAJ.
Pozor!
Pri dojenčkih, mlajših od 3 mesecev, je vsaka vročina razlog za posvet z zdravnikom!
Če otrok postane apatičen, zelo šibek ali zmeden, ima težave z dihanjem ali krče je prav tako nujen posvet z zdravnikom!